Jaka koszulka do biegania jest najlepsza?

bieganie

Treningi biegowe bez koszulki? Trudno sobie to wyobrazić. Koszulka stanowi podstawowy element stroju sportowego. Choć latem faktycznie można bez niej biegać, niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Ma ona pozytywny wpływ na komfort biegania. W chłodniejsze dni stanowi barierę termoregulacyjną. Może mieć znaczenie ze względu na zdrowie i samopoczucie biegacza. Dlatego wybór tego rodzaju ubrania nie powinien być przypadkowy. Jaka koszulka do biegania będzie najlepsza?

Czy koszulka bawełniana jest odpowiednia do biegania?

Najbardziej popularne koszulki biegowe? Najprawdopodobniej właśnie koszulki bawełniane, choć T-shirty – zwykłe lub z nadrukami – wcale nie są najlepsze dla biegaczy. Może się tak wydawać, bo na co dzień wydają się one bardzo komfortowe. W bieganiu jednak okazuje się, że koszulka bawełniana wcale nie jest taka dobra. Tkanina ta nie jest dobrym wyborem, kiedy w grę wchodzi intensywny wysiłek.

Oczywiście, bawełna ma wiele zalet. To naturalny materiał. Ubrania z bawełny są przewiewne i miłe w dotyku. Tkanina jest lekka, oddychająca. Do tego dobrze wchłania wilgoć. Sprawdza się dzięki temu zarówno w chłodne, jak i ciepłe dni. Wystarczy jednak trochę poćwiczyć, a pojawiają się problemy.

Bieganie sprawia, że organizm szybko się nagrzewa, a zarazem próbuje się schłodzić. Wytwarzany jest pot, a bawełniana koszulka bardzo szybko chłonie wilgoć. Nie oddaje jej jednak na zewnątrz. Włókna ją zatrzymują, a bawełniany T-shirt staje się mokry, ciężki i niezbyt przyjemny w dotyku. Efektem są odparzenia i obtarcia. W mokrej koszulce łatwiej się także przeziębić.

Odzież sportowa ze sztucznych włókien – koszulki z syntetyków

Jeśli zwykły bawełniany T-shirt jest nieoptymalny, to co w takim razie lepiej założyć? Jest tu pewna opcja. Sporty biegowe dobrze uprawiać w koszulkach z materiałów syntetycznych. Z nich przeważnie jest produkowana profesjonalna odzież sportowa. Tego rodzaju koszulki biegowe bardzo często wykorzystują elastan, poliamid, poliester i inne tkaniny syntetyczne. Mogą one mieć wcale nie gorsze parametry od tkanin naturalnych. Niektóre są równie miłe w dotyku i przewiewne co bawełna. Nie wchłaniają przy tym wilgoci. Zdarzają się też materiały szybkoschnące, z których woda błyskawicznie odparowuje. Oczywiście, odzież sportowa jest przez to odpowiednio droższa. Koszulki bawełniane są popularne między innymi dlatego, że są tanie i łatwo dostępne.

Jednocześnie nie jest wielkim problemem, jeśli ubierzemy na jogging bawełniany T-shirt. Większe znaczenie niż to, jaka jest koszulka, ma to że w ogóle uprawiamy sport. Rzecz tylko w tym, że koszulka z syntetyków może nam dawać nieco więcej komfortu w czasie treningu. Na podobnej zasadzie można biegać boso, ale każdy chyba przyzna, że warto założyć buty do biegania, a także że mają one istotny wpływ na jakość tego typu ćwiczeń.

Koszulka biegowa – jaką wybrać?

Czy materiał to jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę? Okazuje się, że nie. Materiał to tylko jeden z czynników. Inną ważną kwestią jest fason. Do wyboru są dwie opcje. W pierwszym przypadku chodzi o obcisłe koszulki do biegania. Do ich zalet należy zaliczyć dobre przyleganie do ciała. To pozwala im również gwarantować odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Z drugiej jednak strony luźniejsza koszulka – czyli druga opcja – oznacza większy komfort i swobodę ruchu kosztem jednak odprowadzania wilgoci. Zarówno obcisłe, jak i luźne koszulki, zapewniać powinny wystarczającą termoregulację, aczkolwiek ważny jest wybór właściwego rozmiaru ubrania. Kolejna kwestia dotyczy rękawów. Można zdecydować się na zakup koszulki z krótkim rękawem lub koszulki z długim rękawem. Znajdzie się zatem koszulka dobra i na lato, i na wiosnę czy jesień, kiedy warunki atmosferyczne są mniej sprzyjające bieganiu. Co więcej, istnieją damskie koszulki do biegania i męskie koszulki dla biegaczy. To zaś oznacza, że są różne kroje tych ubrań i różne wymiary, ale też różne ich cechy (koszulka damska powinna stabilizować biust, odciążając kręgosłup i podnosząc komfort użytkowania ubrania). Dlatego na start przygody z bieganiem koszulka bawełniana nie będzie wcale złym wyborem. Jeśli jednak myślimy o bardziej poważnym i regularnym treningu, to profesjonalna odzież sportowa pomoże uzyskać większy komfort w czasie aktywności fizycznej. Dlatego też warto rozważyć zakup dobrej jakości koszulek do biegania.