Czy i jakie ochraniacze są potrzebne do mountainboardingu?

mountainboard

Powiedzmy to sobie szczerze: mountainboard to sport ekstremalny. Odpowiedź na pytanie, czy do mountainboardingu potrzebne są ochraniacze, jest więc oczywista. Tak! W tej dyscyplinie jest to element niezbędny. Podobnie zresztą jak w sportach związanych z jazdą na deskorolce czy na snowboardzie. W jakie ochraniacze warto się zaopatrzyć, jeżdżąc na ATB?

Jazda rekreacyjna a jazda sportowa

Jazda rekreacyjna jest zdecydowanie spokojniejsza. Nie jest tak dynamiczna i tak szybka jak jazda sportowa, gdzie znaczenie może mieć czas przejazdu czy wykonywane po drodze ewolucje. Jeśli startujemy w zawodach, ochraniacze powinny być odpowiednio dobrej jakości. Chodzi wszak o zdrowie, a nawet życie – dobry kask jest tu podstawą.

Czy przy jeździe rekreacyjnej też jednak trzeba dokupować szereg akcesoriów do ochrony ciała? W tym kontekście najrozsądniej odpowiedzieć, że dla własnego bezpieczeństwa warto to zrobić, przynajmniej jeśli chodzi o zakup niezbędnego minimum, a więc kasku i ochraniaczy na nadgarstki. Na rowerze też można jeździć bez ochraniaczy czy kasku, ale coraz więcej osób decyduje się jednak na stosowanie takiego wyposażenia.

Warto pamiętać, że ochraniacze nie zwalniają użytkownika mountainboardu z zachowywania zasad bezpieczeństwa. Nie gwarantują one tego, że na pewno nic sobie nie zrobimy przy upadku. Z pewnością jednak pozwalają na nieco większy komfort psychiczny, pozwalając lepiej i pewniej poczuć się na desce. To też ważny aspekt, który może pomóc w nauce i wykonywaniu wszelkiego rodzaju trików i ewolucji na mountainboardzie.

Jakie ochraniacze do mountainboardingu?

Do mountainboardingu przydadzą się:

  • kaski
  • ochraniacze na tułów
  • ochraniacze na nogi
  • ochraniacze na ręce

Warto też dodać, że w razie kontuzji, konieczne może okazać się wykorzystanie produktów takich jak ściągacze i stabilizatory. Przykładem może być stabilizator stawu kolanowego, usztywniacz nadgarstka, usztywniacz stawu skokowego. Tego rodzaju sprzęt można czasem kupić w sklepach dla fanów ATB i sportów ekstremalnych na desce. Akcesoria te pomagają w powrocie do formy oraz szybszej regeneracji, gdy pojawią się urazy, naciągnięcia mięśni czy skręcenia kończyn. Zapobiegają też pogłębianiu kontuzji.

W mountainboardzie podstawa to kask, ochraniacze na kolana i ochraniacze na łokcie, a także ochraniacze z usztywnieniem nadgarstków. Ich rola jest o tyle istotna, że sport ten uprawia się na stokach, gdzie nie ma ewentualnych innych zabezpieczeń, a dotarcie służb medycznych może zająć dużo czasu. Ponadto, nawet w terenie trawiastym upadek przy pewnej prędkości może zakończyć się stłuczeniami, obtarciami czy siniakami. Ochraniacze pomagają w uniknięciu tego rodzaju uszkodzeń ciała.

Kaski

Kask jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli planujemy jazdę w terenie przy dużej prędkości. Istnieje kilka rodzajów kasków. Najważniejsze, by stanowił on dobrą ochronę dla głowy. Dlatego przy jego zakupie należy dobrać odpowiedni rozmiar, by kask dobrze przylegał i nie było luzów. Jak to osiągnąć? Trzeba dobrać ten sprzęt do średnicy głowy. Najczęściej jest ona mierzona zaraz za uchem. Jeśli to możliwe, warto przymierzyć kask, sprawdzając przy tym możliwości regulacja paska kasku.

Do bardziej rekreacyjnej i spokojnej jazdy wystarczą kaski typu orzech. Kaski orzeszki zapewniają komfort i dostateczną ochronę przy normalnej jeździe. Będą też dobre dla początkujących. Bardziej ekstremalne korzystanie z ATB, nastawione na osiągi, triki i duże prędkości, lepiej uprawiać nosząc kask ze szczęką czyli tak zwany kask full face.

Ochraniacze na tułów

W przypadku ochrony tułowia najlepiej sprawdzi się żółw, który nie ogranicza ruchów i dopasowuje się dobrze do ciała (ponownie – istotny jest dobór właściwego rozmiaru). Powinien on zapewniać dobrą amortyzację upadku. Istnieją żółwie miękkie i twarde. Alternatywą dla nich jest zbroja. Głównym zadaniem, jakie ma ochraniacz na tułów, jest zabezpieczanie kręgosłupa. Zbroja dodatkowo chroni ramiona, klatkę, posiadając też często ochraniacze łokci z przedramieniem. Trzeba się jednak do tego rodzaju akcesorium przyzwyczaić. Zaleca się je w szczególności osobom, które nie mają jeszcze nawyku odpowiedniego upadania, w tym osobom początkującym.

Ochraniacze na nogi

Wśród ochraniaczy na nogi wyróżnić należy przede wszystkim twarde ochraniacze na kolana. Warto szukać tych, które wykorzystują plastik na froncie. Materiałowe ochraniacze na kolana z gąbkami mogą nie zapewniać dostatecznej ochrony. Rzadziej stosuje się ochraniacze kolan z goleniami czy ochraniacze na kolana z piszczelą. Nakolanniki muszą zapewniać odpowiednią swobodę ruchu. Podobnie jeśli chodzi o spodenki ochronne, które warto wykorzystywać przy bardziej ekstremalnym treningu.

Ochraniacze na ręce

W przypadku mountainboardu najłatwiej o urazy nadgarstków, więc w ochraniacze na nadgarstki zdecydowanie warto się wyposażyć. Usztywniona powinna być zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna strona nadgarstków. Oprócz nich warto też stosować rękawiczki. Uzupełnieniem mogą być – i zresztą powinny być przy bardziej intensywnym uprawianiu jazdy ATB – ochraniacze na łokcie. Nałokietniki nie będą się ześlizgiwać. Dobrze wybrać ochraniacz na łokieć z przedramieniem, by dodatkowo zabezpieczyć ręce w razie upadku.

Gdzie kupić ochraniacze do mountainboardingu?

W sieci istnieją sklepy dedykowane dla amatorów ekstremalnej jazdy – nie tylko na mountainboardzie. Tu bowiem trzeba zaznaczyć, że nie trzeba kupować sprzętu w specjalistycznym sklepie, przeznaczonym tylko dla mountainboardu. Szukając tego rodzaju produktów, warto zajrzeć także na strony sklepów, które oferują deskorolki, longboardy czy fingerboardy.

Z pewnością miejscem, w którym można dokonać zakupów, są także serwisy aukcyjne takie jak olx, allegro, etc. Tu jednak trzeba uważać na to, czy sprzęt jest używany, czy też jest nowy. Można tak trafić jednak również na okazje, promocje i wyprzedaże, które są naprawdę atrakcyjne cenowo, zwłaszcza jeśli chodzi o zestawy ochraniaczy. Najtańsze ochraniacze mogą jednak oznaczać niższą jakość. Tymczasem ten element powinien mieć spore znaczenie, jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu.

Warto podkreślić, że mountainboarding jest na tyle mało popularną dyscypliną, że najłatwiej w sprzęt wyposażyć się w internecie. To z pewnością wygodny sposób, choć faktem jest również, że zakupy w sklepie stacjonarnym też mają swoje zalety. Oczywiście, ważne jest to, iż można wówczas liczyć na porady sprzedawcy, który podpowie jakie rozwiązania wybrać. Ale istotne jest również to, że w tego rodzaju sklepach można spotkać innych amatorów ATB.