Ile kosztuje zabawa w mountainboarding?

Zabawa z mountainboardem nie należy do najtańszych hobby, ale istnieją droższe pasje. Największe koszty należy ponieść na początku. Kiedy kupi się deskę i podstawowy osprzęt, można już się cieszyć z jazdy. Niekoniecznie oznacza to jednak koniec wydatków. Ile kosztuje mountainboarding? Z jakimi kosztami wiąże się ten sport ekstremalny?

Ile kosztuje deska ATB?

Najważniejsza kwestia, od której trzeba zacząć, to zakup deski. ATB, czyli all-terrain-board, produkowana jest przez wiele firm. Można trafić zarówno na drogie markowe modele, jak i tanie mountainboardy z Chin. Są też deski średniej klasy.

Najtańsze mountainboardy to wydatek do kilkuset złotych. W tej kategorii znaleźć można deski niskiej jakości, z częściami stworzonymi z najtańszych materiałów lub kiepskim wykończeniem. Można czasem trafić na niezły sprzęt, ale nie jest o to łatwo.

Zakup deski średniej klasy to już wydatek przynajmniej tysiąca złotych. Tu już można wpaść na przyzwoite rozwiązania i całkiem sensowne produkty. Mountainboardy z najwyższej półki oznaczają już spore koszty. W tym przypadku liczyć się trzeba z koniecznością wysupłania z portfela nawet kilku tysięcy złotych.

Jeszcze droższe są customowe deski – mountainboard na zamówienie może kosztować nawet dziesięć tysięcy złotych, ale w tym wypadku mamy już do czynienia z urządzeniem z dołączonymi silnikami elektrycznymi. Tego rodzaju deski trafiają się także w ofercie profesjonalnych producentów. Mountainboard z napędem elektrycznym może dorównywać mocą skuterom i motocyklom o mniejszej pojemności.

Mountainboard – cena akcesoriów i części

Deska do mountainboardu składa się z wielu części. Podstawę stanowi układ jezdny – koła i zawieszenie. Do tego dochodzi sama deska oraz wiązania. W przypadku desek z napędem elektrycznym dodatkowo pojawia się kwestia akumulatora oraz części silnika, etc.

O części do deski nieco trudniej niż o samą deskę, ale da się je zdobyć. Zależnie od rodzaju, trzeba się liczyć tu z wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Przykładowo koło do mountainboardu to około 150 zł, na tracka można wydać zarówno około 100 zł, jak i nawet 300 zł, a strapy wiązania to wydatek około 90 zł.

Trzeba też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji deski. Utrzymanie jej w dobrym stanie to konieczność ze względu na trudne warunki w jakich mountainboarding jest uprawiany. Utrzymanie czystości przekłada się zaś na komfort i bezpieczeństwo, ale też oznacza pewne wydatki na przykład na środki czyszczące. To stosunkowo nieduże nakłady, ale ważne ze względu na znaczenie, jakie ma konserwacja sprzętu.

Istotne są także akcesoria takie jak ochraniacze. W tym przypadku mowa o koszcie nawet kilkuset złotych jeśli chodzi o komplet składający się z takich elementów jak protektory łokci czy ochraniacze kolan. Niektóre modele można kupić za kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy jednak od klasy ochraniaczy. Najważniejszy jednak jest kask. Tu nie warto oszczędzać, więc to kolejne 200 złotych.

Często na tym się jednak nie kończy. Fani mountainboardu lubią jeździć, ale lubią też chwalić się swoimi umiejętnościami. Wielu miłośników sportów ekstremalnych korzysta z akcesoriów do nagrywania. Tu prym wiedzie sprzęt GoPro. Liczba produktów i rozstrzał ich cen jest naprawdę szeroki. Nie jest to niezbędne do uprawianie mountainboardingu, ale warto i ten potencjalny wydatek odnotować.

Mountainboard – cennik szkoleń i inne koszty związane z ATB

Może się wydawać, że deska i akcesoria to wszystko, czego trzeba, by zacząć się bawić w mountainboard. I faktycznie, do pewnego stopnia tak jest. Wchodząc w świat ATB, warto jednak skorzystać ze szkolenia.

Cennik kursów mountainboardingu jest zróżnicowany. Wszystko zależy od rodzaju kursu. Lekcje wprowadzające, które pozwalają przetestować jazdę ATB i sprawdzić, czy to przyjemność dla nas, mogą być nawet darmowe. Kursy dla początkujących mogą kosztować około 200 zł od osoby, choć rabaty dla grup pozwalają obniżyć tę cenę nawet o 100 zł. Są też indywidualne lekcje dla zaawansowanych. Czasem można uzyskać pewną zniżkę, jeśli korzysta się z własnego sprzętu. Jeśli się go nie posiada, należy uwzględnić dodatkowe koszty za wynajem.

Oczywiście, trzeba też pamiętać o tym, że mountainboardem najlepiej jeździ się na stokach. To zaś zazwyczaj oznacza konieczność dojazdu, a czasem także zorganizowania noclegu. Tu też doliczyć należy opłaty za korzystanie ze stoku oraz wyciągów. Warto dodać, że cennik szkoleń tego aspektu też zazwyczaj nie ujmuje.

Koszty zabawy w mountainboarding mogą być znaczne. Ale to nie powinno być przeszkodą przed tym, by spróbować tego sportu. To świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. No i warto tu jeszcze raz podkreślić – każde hobby jest drogie, a wiele innych pasji generuje nawet większe koszty.