Jak zacząć z mountainboardem?

Mountainboard to świetna zabawa, choć wciąż nie tak popularna, jak mogłaby być. To mało znany sport i sposób spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Jednocześnie stale wzrasta zainteresowanie tym tematem. Jak zacząć przygodę z mountainboardem?

Poznaj temat

Przede wszystkim oglądaj filmiki i czytaj strony internetowe na temat tego sportu. Jeśli masz taką możliwość podpytaj znajomych, którzy pomogą ci wejść w świat mountainboardingu. Sprawdź też strony producentów (MBS, Trampa, Scrub, Kheo, Ground Industries, etc.). Dowiedz się, czego będziesz potrzebować, aby zacząć swoją przygodę z tym sportem ekstremalnym oprócz deski (podpowiedź: m.in. kasku i ochraniaczy). Przemyśl, gdzie możesz bezpiecznie uczyć się i jeździć. Poznaj techniki jazdy, skręcania, hamowania, budowę deski, etc. Mówiąc krótko: dokładnie zapoznaj się z tematem zanim zdecydujesz się na zakup swojej pierwszej deski i przekonaj się, czy to w ogóle zabawa dla ciebie.

Mountainboard – samemu czy z nauczycielem?

Pamiętaj, że nie musisz mieć do nauki instruktora. Możesz samemu się uczyć. W sieci jest mnóstwo materiałów, z których dowiesz się, jak jeździć na ATB. Dowiesz się z nich także, jak wykonywać tricki i jakich technik używać.  Możesz również podpatrywać snowboardzistów czy deskorolkarzy, bo choć na mountainboardzie jeździ się inaczej, środowiskom tym zdarza się przenikać i pewne rzeczy są wspólne.

Z drugiej strony, jest już dość dużo szkół moutainboardu. Dobry nauczyciel to zaś gwarancja uniknięcia błędów typowych dla osób początkujących i pewność, że nie zniechęcisz się po kilku pierwszych przeszkodach. Warto czerpać z ich doświadczenia, a także możliwości – szkoły są bowiem zlokalizowane blisko łagodnych tras, czasem dysponujących wyciągami, które są idealne dla absolutnych żółtodziobów.

Początkowo najlepiej uczyć się w miejscach o niezbyt mocno nachylonym stoku, najlepiej trawiastych, dzięki czemu ewentualne wypadki nie będą aż tak bolesne. Dobrze, jeśli lokacja ma wypłaszczenie, na którym można komfortowo wyhamować. Na starcie hamowanie jest zresztą podstawową umiejętnością, którą należy opanować. Warto też dowiedzieć się, jak prawidłowo upadać, jak skręcać, jaka jest właściwa postawa na ATB, jakie są techniki jazdy na stoku oraz na płaskim terenie.

Wybierz swoje ATB i ćwicz, ćwicz, ćwicz

Jeśli już wiesz, że na pewno chcesz wejść w świat mountainboardów i poświęciłeś czas na to, by sprawdzić producentów desek, bez trudu będziesz mógł wybrać swoje ATB. Pamiętaj, że na rynku jest wiele mniej lub bardziej sprawdzonych firm. Jest też mnóstwo rozwiązań. Deski mogą znacznie się od siebie różnić. Samych sposobów wiązania jest kilka (np. wiązanie snowboardowe czy heelstrapsy). Do tego dochodzi kwestia wielkości kół (ośmiocalowe to rozmiar uniwersalny), rodzaj zawieszenia. Zmiennych jest naprawdę wiele, bo przecież w grę wchodzi także cena (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od jakości, rodzaju deski i marki). Właśnie dlatego trzeba najpierw dobrze poznać temat.

A co, gdy już masz deskę? Cóż, w takim przypadku po prostu ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Pamiętaj przy tym o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, by nie rzucać się na głęboką wodę. Mountainboarding jest sportem ekstremalnym. Wymaga więc odpowiedniego przygotowania fizycznego i technicznego, a przede wszystkim zachowania zdrowego rozsądku. Nigdy nie należy chociażby zjeżdżać prosto ze stoku, bez skręcania, ani – przynajmniej na początku, bo tricki to rzecz dla zaawansowanych – unosić stopy w czasie jazdy lub próbować w jej trakcie zeskakiwać z deski w ruchu. Nauka podstaw nie jest jednak wcale taka trudna.