Stojak pod sztangę. Jak wybrać ten najlepszy?

sztanga

Chcesz zacząć uprawiać sporty siłowe w domu? W takim przypadku warto pamiętać nie tylko o zakupieniu sztangi z odpowiednimi ciężarami, ale również stojaku pod sztangę. O czym warto wtedy pamiętać?

Sporty siłowe pozwalają nie tylko na zrzucenie nadmiaru kilogramów, ale także na powiększenie masy mięśniowej i jej wyrzeźbienie. Siłownia nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie można ćwiczyć sporty siłowe. Przeznaczone do tego celu wyposażenie można zakupić także samodzielnie i korzystać z niego w domu.

W sklepach sportowych można kupić różnego rodzaju sprzęty do sportów siłowych – gryfy, obciążniki. Warto jednak doliczyć do nich jeszcze jeden wydatek – stojak pod sztangę, który pozwoli na umieszczenie na nim sztangi podczas ćwiczeń.

Jak wybrać najlepszy stojak na sztange? Jeśli także chcesz go zakupić, sprawdź razem z nami, na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę!

Dobry stojak pod sztangę – czyli jaki?

Głównym zadaniem stojaka pod sztangę jest podtrzymywanie jej w miejscu podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo, stojak pod sztangę może służyć do jej przechowywania.

Stojaki do sztangi wyposażone są w specjalne uchwyty pozwalające na utrzymanie sztangi, na przykład nad ławeczką do ćwiczeń. Regulacja pozwala na uzyskanie odpowiedniej wysokości podpór pod sztangę.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć różnego rodzaju stojaki pod sztangę. Czym zatem powinno cechować się dobre wyposażenie tego rodzaju?

Cechy dobrego stojaka pod sztangę:

  • wysoka jakość materiałów
  • spawana konstrukcja
  • regulacja wysokości
  • ryglowanie wysokości podpór
  • odpowiednia wytrzymałość
  • stabilne podstawy

Takie stojaki pod sztangę można kupić obecnie w wielu sklepach – także w bardzo atrakcyjnych cenach. O czym dokładnie warto pamiętać podczas wybierania najlepszego modelu dla siebie?

Wysoka jakość materiałów

Do produkcji stojaków pod sztangi wykorzystuje się solidny metal w postaci stalowych profili, na przykład profili 40 x 40 x 2. Stojak na sztangę z wysokiej jakości materiałów będzie trwalszy i posłuży na znacznie dłużej.

Spawana konstrukcja

Najlepiej, aby stojak pod sztange był spawany, ponieważ taka konstrukcja jest bardziej wytrzymała od tej skręcanej. Stojaki skręcane mają częstszą tendencję do rozkręcania się pod wpływem dużego ciężaru, co prowadzi do ich chwiania się, a także mniejszego bezpieczeństwa.

Regulacja wysokości

Dobry stojak pod sztangę powinien posiadać także regulację wysokości. W ten sposób można umieścić gryf z obciążeniami na odpowiednim poziomie, dopasowanym do swoich potrzeb. W zależności od rodzaju stojaka regulacja może odbywać się na 6-10 poziomach, na przykład na wysokościach od 80 cm do 150 cm.

Ryglowanie wysokości podpór

Aby korzystanie ze stojaka było bezpieczne, podpory pod sztangę powinny posiadać odpowiednie ryglowanie. Najczęściej ryglowanie odbywa się przez specjalne haczyki umieszczane w otworach pod podporami.

Odpowiednia wytrzymałość

Ważnym czynnikiem przy zakupie stojaka pod sztangę jest także jego wytrzymałość. Określa ona maksymalne obciążenie, jakiemu może być poddana.

Amatorzy często wybierają na początek stojak pod sztangę o obciążeniu do 110-120 kg, natomiast profesjonaliści częściej decydują się na stojaki o wytrzymałości nawet do 280 kg.

Stabilne podstawy

Aby domowa siłownia była bezpieczna, stojaki do sztangi powinny posiadać również stabilne podstawy o odpowiedniej wielkości, na przykład 50 x 50 cm czy 70 x 50 cm.

Dodatkowym plusem będzie zastosowanie antypoślizgowych nóżek, które zabezpieczą podłogę przed uszkodzeniem i ochronią stojak przed samoczynnym przesuwaniem się pod wpływem ciężaru.

Życzymy udanych zakupów!